Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Spisy podmiotowe

Jednostki organizacyjne / Jednostki pomocy społecznej

Nazwa Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "Przystań"
Adres Siedziba: ul. Jasna 29, 41-303 Dąbrowa Górnicza (dzielnica Piekło),
Filia: ul. Ziołowa 28, 42-524 Dąbrowa Górnicza (dzielnica Okradzionów).
 
Kontakt
telefon
fax
(32) 261 12 76 lub 728 958 615
(32) 261 62 19
strona internetowa
Dyrektor Piotr Jendrysek
Zastępca Dyrektora Piotr Krawczyk
Zadania Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Przystań" (POW) jest jednostką budżetową i działa jako jednostka organizacyjna miasta Dąbrowa Górnicza. Jest placówką typu socjalizacyjnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 332 z późn. zm.).
Przedmiotem działalności Placówki jest zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej, dla których nie znaleziono rodzinnej opieki zastępczej, a także przygotowanie ich do samodzielnego życia w przypadku braku możliwości powrotu do rodziny lub umieszczenia w rodzinnych formach pieczy zastępczej.
Podstawowe zadania, jakie realizuje Placówka to:
- zaspakajanie indywidualnych potrzeb dziecka,
- kształtowanie i rozwijanie prawidłowych relacji z osobami bliskimi oraz rówieśnikami i dorosłymi,
- organizowanie edukacji i kształcenia na odpowiednim poziomie,
- udzielanie pomocy w zakresie wyrównywania opóźnień rozwojowych i szkolnych,
- organizowanie opieki zdrowotnej,
- dbanie o rozwój zainteresowań i umiejętność w zakresie wykorzystania czasu wolnego,
- pomoc w sytuacjach kryzysowych szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych i osobistych,
- umożliwianie kontaktu z rodziną i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej,
- podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny.
Struktura organizacyjna Podstawą działalności Placówki jest Statut nadany uchwałą nr XXXIV/590/08 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 29 grudnia 2008 roku w sprawie statutu jednostki organizacyjnej miasta pn.: "Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza" w Dąbrowie Górniczej, ul. Jasna 29 (tekst jednolity ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z dnia 17 września 2015 r., poz. 4722) oraz Regulamin Organizacyjny nadany Zarządzeniem nr 515.2011 Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej z dnia 28 sierpnia 2011 roku w sprawie zatwierdzenia  Regulaminu Organizacyjnego Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przystań" w Dąbrowie Górniczej wraz ze Schematem Organizacyjnym.
Podstawowym aktem prawnym, jaki reguluje jej działalność jest ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 332 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze do tejże ustawy.
Placówka dysponuje 50-ma miejscami, z możliwością rozszerzenia o kolejne 8 miejsc w przypadku czasowego przebywania wychowanków poza POW. Składa się z pięciu całkowicie suwerennych mieszkań zwanych rodzinkami. Przy ul. Jasnej 29 usytuowane są trzy mieszkania dla 30 wychowanków przy ul. Ziołowej 28 dwa mieszkania dla 20 wychowanków.
Sprawy organizacyjno-administracyjne załatwiane są w siedzibie Placówki przy ul. Jasnej 29.
Charakter prowadzonej działalności Placówka udziela całodobowej pomocy dzieciom pozbawionym trwale lub okresowo opieki oraz prowadzi działania na rzecz powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia go w rodzinie zastępczej, adopcyjnej lub innej odpowiedniej placówce. Przyjmuje dzieci z terenu Dąbrowy Górniczej, jak również spoza gminy na podstawie postanowienia Sądu Rodzinnego i skierowania wydanego przez MOPS. W szczególnych przypadkach istnieje również możliwość interwencyjnego przyjęcia dziecka znajdującego się w sytuacji kryzysowej na jego prośbę.
Do Placówki przyjmowane są dzieci powyżej 10 roku życia, w wyjątkowych wypadkach możliwe jest przyjęcie młodszego dziecka, szczególnie, gdy przemawia za tym stan jego zdrowia lub gdy dotyczy to rodzeństwa. Opieka nad dzieckiem odbywa się do momentu osiągnięcia pełnoletniości lub wydania innego postanowienia przez Sąd Rodzinny w zakresie sprawowania opieki nad dzieckiem. W placówce mogą przebywać również osoby, które osiągnęły pełnoletniość, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia, za zgodą dyrektora, pod warunkiem kontynuowania nauki lub legitymowania się znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przy jednoczesnym kontynuowaniu nauki.
Każdy wychowanek jest członkiem społeczności Placówki i ma prawo współdecydowania o ważnych dla niej sprawach. Zaspokajając potrzeby wychowanków kierujemy się w szczególności dobrem dziecka, poszanowaniem jego praw, potrzebą wyrównywania deficytów rozwojowych, potrzebą działań przygotowujących do samodzielnego życia oraz poszanowaniem praw rodziców.
Wszyscy pracownicy merytoryczni Placówki stale podnoszą swoje kwalifikacje, szkoląc się min. w zakresie socjoterapii, terapii psychologicznej i pedagogicznej, arteterapii, ART-u. Zespół uzyskał również certyfikację w zakresie prowadzenia pracy metodą indywidualnych przypadków.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2017-05-31 13:47:26
Data utworzenia 2004-04-22
Data udostępnienia 2004-04-22 13:49:14
Osoba odpowiedzialna Piotr Jendrysek
Udostępnił Karol Chruściel