Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Spisy podmiotowe

Jednostki organizacyjne / Jednostki pomocy społecznej

Nazwa Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "Przystań" w Dąbrowie Górniczej
Adres ul. Jasna 29/1,
41-303 Dąbrowa Górnicza

ADRES DO KORESPONDENCJI:
CENTRUM OBSŁUGI PLACÓWEK OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH
ul. Jasna 29/3
41-303 Dąbrowa Górnicza
 
Kontakt
 
Tel: 728 951 436
Mail: powp@wpow.org.pl
 

Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych
Tel: (32) 261 12 76
Fax: (32) 261 62 19
e-mail: sekretariat@wpow.org.pl
www.wpow.org.pl 
Godziny przyjęć w ramach skarg i wniosków W sprawie skargi i wniosków Dyrektor przyjmuje w godzinach urzędowania Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz w poniedziałki w godz. 15.30-16.30
Dyrektor Piotr Krawczyk - Dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Dąbrowie Górniczej
Zastępca Dyrektora Renata Zaremba
Wychowawca-Koordynator Karolina Białecka-Hołaj
Zadania Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Przystań" (POW) jest jednostką budżetową działającą jako jednostka organizacyjna miasta Dąbrowa Górnicza. POW jest placówką typu socjalizacyjnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Przedmiotem działalności POW jest zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej dla których nie znaleziono rodzinnej opieki zastępczej, a także przygotowanie ich do samodzielnego życia w przypadku braku możliwości powrotu do rodziny lub umieszczenia w rodzinnych formach pieczy zastępczej.
Podstawowe zadania, jakie realizuje POW, to:
- zaspakajanie indywidualnych potrzeb dziecka,
- kształtowanie i rozwijanie prawidłowych relacji z osobami bliskimi oraz rówieśnikami i dorosłymi,
- organizowanie edukacji i kształcenia na odpowiednim poziomie,
- udzielanie pomocy w zakresie wyrównywania opóźnień rozwojowych i szkolnych,
- organizowanie opieki zdrowotnej,
- dbanie o rozwój zainteresowań i umiejętność w zakresie wykorzystania czasu wolnego,
- pomoc w sytuacjach kryzysowych szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych i osobistych,
- umożliwianie kontaktu z rodziną i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej,
- podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny.
Struktura organizacyjna Podstawą działalności POW jest Statut nadany uchwałą nr IV/61/2018 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 19 grudnia 2018 roku w sprawie nadania statutu jednostki organizacyjnej miasta pn.: Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Przystań" w Dąbrowie Górniczej, ul. Jasna 29/1 oraz Regulamin Organizacyjny wprowadzony Zarządzeniem nr 185.2019 Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej z dnia 1 marca 2019 roku w sprawie zatwierdzenia  Regulaminu Organizacyjnego Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przystań" w Dąbrowie Górniczej wraz ze Schematem Organizacyjnym.
Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą "Przystań" kieruje Dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Dąbrowie Górniczej przy pomocy wyznaczonego Wychowawcy-Koordynatora.
Podstawowym aktem prawnym, jaki reguluje działalność POW jest ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy.
Placówka dysponuje 14-ma miejscami.
Sprawy organizacyjno-administracyjne oraz działania specjalistów w zakresie opieki i wychowania prowadzone są przez Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Dąbrowie Górniczej, które jest jednostką obsługującą w stosunku do POW.
Charakter prowadzonej działalności POW udziela całodobowej pomocy dzieciom pozbawionym trwale lub okresowo opieki oraz prowadzi działania na rzecz powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia go w rodzinie zastępczej, adopcyjnej lub innej odpowiedniej placówce. Przyjmuje dzieci z terenu Dąbrowy Górniczej, na podstawie Postanowienia Sądu Rodzinnego oraz skierowania wydanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość interwencyjnego przyjęcia dziecka znajdującego się w sytuacji kryzysowej, w tym na prośbę dziecka oraz możliwość przyjęcia dziecka z innego powiatu.
Do Placówki przyjmowane są dzieci powyżej 10 roku życia. W wyjątkowych wypadkach możliwe jest przyjęcie dziecka młodszego, szczególnie, gdy przemawia za tym stan jego zdrowia lub gdy dotyczy to rodzeństwa. Opieka nad dzieckiem odbywa się do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości lub wydania Postanowienia przez Sąd Rodzinny w zakresie sprawowania dalszej opieki nad dzieckiem. W POW mogą przebywać również osoby, które osiągnęły pełnoletniość, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia, za zgodą dyrektora, pod warunkiem kontynuowania nauki lub legitymowania się znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przy jednoczesnym kontynuowaniu nauki.
Zaspokajając potrzeby wychowanków kierujemy się w szczególności dobrem dziecka, poszanowaniem jego praw, potrzebą wyrównywania deficytów rozwojowych, potrzebą prowadzenia działań przygotowujących do samodzielnego życia oraz poszanowaniem praw rodziców lub opiekunów prawnych.            
Dane wyłączone z Biuletynu Informacji Publicznej
Zakres danych Adres zamieszkania oraz miejsce położenia nieruchomości z części B oświadczeń majątkowych
Podstawa prawna art. 25d ust.1. Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym /t.j. Dz. U. z 2019 poz. 511 z późn. zm./
Osoba wyłączająca Naczelnik Wydziału Kadr i Płac Agata Kemona
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2024-04-18 13:35:23
Data utworzenia 2004-04-22
Data udostępnienia 2004-04-22 13:49:14
Osoba odpowiedzialna Piotr Krawczyk
Udostępnił Anastazja Wypych