Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Nazwa Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Adres ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
Kontakt
Telefon
(032) 295 68 65, 295 69 04, 295 69 36, 295 68 17
Naczelnik Wydziału Piotr Jędrusik
Godziny pracy poniedziałek, czwartek 7.30- 17.00  wtorek, środa, piątek 7.30- 15.30
Referat Remontów Kierownik  Halina Bajor tel. (032) 295 68 61
Zadania Referatu Remontów 1. Gospodarowanie majątkiem komunalnym miasta przekazanym w zarząd Wydziałowi w oparciu o ustawy, uchwały Rady Miejskiej, w tym obiekty nowowybudowane, przekazane przez Wydział Inwestycji i Projektów Unijnych, w szczególności:
- realizacja zadań remontowo- modernizacyjnych w gminnych obiektach będących w zarządzie Wydziału,
- realizacja zadań  projektowych oraz remontowo- modernizacyjnych w strażnicach OSP,
- realizacja  zadań remontowo- modernizacyjnych w Pałacu Kultury Zagłębia, Miejskiej Bibliotece Publicznej i filiach, świetlicach środowiskowych, Muzeum Miejskim "Sztygarka", Domu Kultury w Dąbrowie Górniczej- Ząbkowicach,
- realizacja zadań projektowych oraz remontowo- modernizacyjnych w innych obiektach gminy i gminnych jednostkach organizacyjnych, w oparciu o uchwały budżetowe,
- realizacja zadań remontowo- modernizacyjnych obiektów gospodarki wodno- ściekowej.
2. Budowa i remonty wiat przystankowych.
3. Opieka na cmentarzami komunalnymi i miejscami pamięci narodowej, oflagowanie miasta.
4. Opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi.
5. Wykonywanie wyburzeń obiektów komunalnych i innych, w oparciu o decyzje Wydziału Urbanistyki i Architektury ujętych w budżecie lub na polecenie organów gminy.
6. Prowadzenie ewidencji sprzedaży VAT w zakresie dot. wydziału.
7. Planowanie i sprawozdawczość budżetowa wydziału.
8. Prowadzenie spraw związanych z zatwierdzeniem taryf oraz zasadami rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
9. Sporządzanie rocznych i wieloletnich planów zadań remontów i modernizacji placówek oświatowych, z uwzględnieniem hierarchii potrzeb w tym zakresie, we współpracy z innymi wydziałami Urzędu Miejskiego i właściwą Komisją Rady Miejskiej.
10.Przeprowadzanie przeglądów technicznych obiektów oświatowych oraz prowadzenie ewidencji kart informacyjnych.
11. Przeprowadzanie we współpracy z Wydziałem Inwestycji i Projektów Unijnych okresowych kontroli stanu technicznego obiektów  oświatowych.
12. Sporządzanie harmonogramów zamówień publicznych planowanych do realizacji w roku budżetowym.
13. Przygotowywanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia określających wymogi stawiane przyszłym wykonawcom robót remontowo-modernizacyjnych w placówkach oświatowych, umów o wykonanie robót budowlanych  zawieranych pomiędzy Prezydentem Miasta a wyłonionymi w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcami.
14. Współpraca z inspektorami nadzoru Wydziału Inwestycji i Projektów Unijnych przy
sporządzaniu przedmiarów robót remontowych.
15. Współpraca z Wydziałem Ekologii i Rolnictwa w zakresie realizacji zadań remontowo-  modernizacyjnych finansowanych ze środków Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
16.Przygotowywanie wniosków dotyczących zadań modernizacyjnych w zakresie ochrony powietrza, dotowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
17.Przeprowadzanie postępowań przetargowych przy udziale Biura Koordynacji Zamówień Publicznych i Opinii Prawnych, mających na celu wyłonienie wykonawców robót modernizacyjno-remontowych.
18. Przygotowywanie wymaganych Prawem Budowlanym zgłoszeń do organu nadzoru budowlanego dotyczących rozpoczęcia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, a podlegających zgłoszeniu oraz przygotowywanie wymaganych Prawem Budowlanym wniosków  do organu nadzoru budowlanego o wydanie decyzji-pozwolenia na budowę na podstawie posiadanych projektów technicznych w zakresie realizowanych zadań modernizacyjnych.
19.Dokonywanie przekazania placu budowy, przeglądów technicznych, odbiorów technicznych częściowych i końcowych realizowanych zadań remontowo- modernizacyjnych, we współpracy z Wydziałem Inwestycji i Projektów Unijnych.
20.Przeprowadzanie przeglądów gwarancyjnych i pogwarancyjnych zrealizowanych robót remontowo-modernizacyjnych przy współudziale branżowych inspektorów nadzoru budowlanego i wykonawców robót.
21.Ocena i określanie zakresu rzeczowego, a także nadzór nad usuwaniem powstałych w placówkach oświatowych awarii instalacji sanitarnych, elektrycznych i budowlanych.
22. Sporządzanie dowodów OT i PT oraz współpraca z Wydziałem Księgowo-Budżetowym przy przeszacowywaniu wartości środków trwałych będących w posiadaniu lub oddanych w trwały zarząd szkołom i placówkom oświatowym.
23. Kontrole doraźne w zakresie prawidłowej eksploatacji majątku, będącego w posiadaniu lub oddanego  w trwały zarząd szkołom i placówkom oświatowym, prowadzenia przez dyrektorów placówek oświatowych książek obiektu budowlanego oraz oceny stanu przygotowania do sezonu zimowego.
24. Kontrola i aktualizacja wykazów środków trwałych oddanych w trwały zarząd dyrektorom szkół i placówek oświatowych. Przygotowywanie informacji o stanie mienia gminnego placówek oświatowych.
25.Współpraca z kierownikami jednostek oświatowych w zakresie zabezpieczenia w opał.
26.Ewidencjonowanie dokumentów związanych z okresowymi przeglądami stanu bezpieczeństwa placówek oświatowych.
Referat Oczyszczania Miasta i Utrzymania Zieleni Z-ca Naczelnika, Kierownik Iwona Dalach  tel (032) 295 68 64
Zadania Referatu Oczyszczania Miasta i Utrzymania Zieleni 1. Utrzymywanie czystości i porządku na terenie gminy, oczyszczanie placów, parkingów, alejek, opróżnianie koszy ulicznych i parkowych, utrzymywanie szaletu miejskiego i szaletów TOI-TOI, utrzymywanie porządku sanitarnego przystanków autobusowych i przejść podziemnych, oczyszczanie słupów ogłoszeniowych.
2. Letnie i zimowe utrzymanie dróg i chodników.
3. Utrzymanie porządku sanitarnego w przejściach podziemnych i przystankach KZK GOP.
4. Utrzymanie zieleni niskiej, wysokiej.
5. Koordynacja i realizacja prac w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, gruzowymi oraz podobnymi do komunalnych, związanych z ich składowaniem i przetwarzaniem, w tym: likwidacja dzikich wysypisk, recykling odpadów komunalnych, selektywna zbiórka odpadów  komunalnych oraz rekultywacja i nadzór nad składowiskami odpadów komunalnych.
6. Realizacja transportu osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych.
7. Prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.
8. Prowadzenie ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.
9. Realizacja nadzoru sprawowanego przez Prezydenta Miasta nad Miejskim Zakładem Przetwarzania Odpadów Komunalnych Lipówka II.
Referat Mieszkaniowy Kierownik Małgorzata Siemińska (032) 295 67 05
Zadania Referatu Mieszkaniowego 1. Koordynacja zadań w zakresie zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej.
2. Opracowanie projektu i realizacja wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
3. Sporządzanie projektów rocznych list rodzin oczekujących na wynajem lokali mieszkalnych, socjalnych i zamianę z urzędu.
4. Wydawanie skierowań do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych i socjalnych.
5. Wyrażanie zgody na podnajem.
6. Zabezpieczanie przekwaterowań w przypadku klęsk żywiołowych i bezpośredniego zagrożenia życia.
7. Prowadzenie postępowania w zakresie realizacji wyroków orzeczonych przed i po wejściu w życie ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.
8. Przygotowywanie propozycji stawek czynszu za lokale mieszkalne i socjalne.  
9. Realizacja nadzoru sprawowanego przez Prezydenta Miasta nad Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych w zakresie prawidłowej gospodarki komunalnym zasobem gminy.
10. Koordynowanie spraw z zakresu budownictwa mieszkaniowego.
11. Wydawanie decyzji w zakresie dodatków mieszkaniowych.
12. Planowanie wydatków z budżetu gminy na wypłaty dodatków mieszkaniowych.
13. Rozpatrywanie odwołań od decyzji w sprawach dodatków mieszkaniowych i  przesyłanie akt do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
14. Współpraca z innymi wydziałami Urzędu Miejskiego, Komisjami Rady Miejskiej oraz  innymi zarządcami budynków mieszkalnych w gminie.
15. Prowadzenie roszczeń odszkodowawczych, które przysługują wierzycielom wyroków sądowych o eksmisję.
16. Prowadzenie wizji i wywiadów środowiskowych w mieszkaniach osób starających się o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
17. Opiniowanie i przedstawianie do rozpatrzenia przez Prezydenta Miasta wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych miasta z tytułu należności pieniężnych.
18.Prowadzenie postępowania w zakresie wypłat zwaloryzowanych kaucji mieszkaniowych.
19.Reprezentowanie gminy w przewidzianych prawem zebraniach wspólnot mieszkaniowych oraz współpraca z Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych w tym zakresie.
20.Realizacja zadań gminy dotyczących zagadnień Urzędu Statystycznego. Współpraca z Oddziałem GUS w Katowicach.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2007-06-01 15:04:22
Data utworzenia 2003-07-15
Data udostępnienia 2003-07-15
Osoba odpowiedzialna Marek Mrówka
Udostępnił Magdalena Chojnacka