Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Sposoby załatwiania spraw

Sposoby załatwiania spraw / Polityka społeczna i zdrowie

Nazwa usługi w ośrodku wsparcia- Środowiskowy Dom Samopomocy
Opis Podstawa prawna: ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. (tekst jednolity Dz. U. z 2009r.,Nr 175 poz.1362 z późniejszymi zmianami), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. z 2010r., Nr 238, poz. 1586); Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 czerwca 2012r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2012r., poz. 712), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. z 2012r., poz. 823)
Miejsce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Zespół ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych
Informacja e-mail: sekretariat@mops.com.pl
   
Godziny przyjmowania klientów:
Poniedziałek - piątek od 7.00 do 15.00 oraz w czwartki dyżur pracownika socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Skibińskiego 1 w godzinach od 15.00 do 17.00 trzecie piętro, pok. nr 35, tel. 32 262 25 28 wew. 237 lub 259.
Wymagane dokumenty Osobom, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej modą zostać przyznane usługi w ośrodku wsparcia jakim jest Środowiskowy Dom Samopomocy.
Skierowanie do domu następuje w drodze decyzji administracyjnej, po złożeniu wniosku do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie do ŚDS.

Wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie, dołączając:
1. zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych;
2. zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie;
3. orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Usługi przyznaje się na podstawie  wniosku osoby ubiegającej się o przyznanie tej formy wsparcia oraz  rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej.
Poza ww dokumentami niezbędnymi do ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej w drodze wywiadu środowiskowego do wniosku, o którym mowa powyżej dołącza się:
1. decyzję właściwego organu w sprawie renty, emerytury, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego;
2. dowód otrzymania renty lub emerytury, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego
3. zaświadczenie urzędu gminy albo oświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych;
4. oświadczenie o stanie majątkowym.

Ponadto w przypadku osób w rodzinie do wniosku należy dołączyć m.in.:
1. zaświadczenie albo oświadczenie osób wspólnie zamieszkujących o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, zawierającego informacje o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe;
2. zaświadczenie albo oświadczenie osób wspólnie zamieszkujących o wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych (usług rolniczych), zawierającego informacje o potrąconej zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe;
3. decyzje organów przyznających świadczenia pieniężne.
Załączniki brak
Opłaty nie pobiera się
Termin załatwienia sprawy Decyzja przyznająca kierująca do  Środowiskowego Domu Samopomocy  wydawana w terminach określonych w kpa,  po skompletowaniu pełnej dokumentacji w sprawie nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
Istnieje możliwość osobistego odbioru decyzji - MOPS ul. Skibińskiego 1, trzecie piętro, pokój 32 lub 35 lub w odbiór w ośrodku wsparcia.
Tryb odwoławczy Od decyzji  służy stronie prawo  do  wniesienia  odwołania  do  Samorządowego  Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Uwagi Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Górniczej świadczy usługi dla  osób przewlekle psychicznie chorych;  osób upośledzonych umysłowo oraz  dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.
Odpłatność miesięczną za usługi świadczone w ośrodkach wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi, ustala się w wysokości 5% kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 250% odpowiedniego kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. kwoty 1355,00zł lub kryterium dochodowego osoby w rodzinie tj. kwoty 1140,00zł.
Osoby nie ponoszą opłat, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego odpowiednio dla osoby samotnej - kwoty 542,00zł, na osobę w rodzinie - kwoty 456,00zł.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2017-04-12 15:05:44
Data utworzenia 2012-12-21
Data udostępnienia 2012-12-21 09:43:10
Osoba odpowiedzialna Natalia Wierzelewska
Udostępnił Magdalena Chojnacka