Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Nazwa WSO.III-03/09 rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy
Opis Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2021r. poz.735 z późn. zm.), Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz.U. z 2022r. poz.988 z późn. zm.).
Szczegółowy wykaz aktów prawnych dla kart informacyjnych od nr WSO.III- 01/8 do nr WSO.III- 15/4 udostępniony jest w skrytce Wydziału Spraw Obywatelskich, umieszczonej naprzeciw stanowisk Wydziału, Referat Rejestracji Pojazdów.
Miejsce Wydział Spraw Obywatelskich
Referat Rejestracji Pojazdów
Informacja Tel: (32) 295 96 24, 295 67 81
fax: (32) 295 67 30
e-mail: mdratwinski@dg.pl
Wymagane dokumenty 2. Wymagane dokumenty:
1. dowody własności pojazdu, np. umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa o dożywocie, faktura potwierdzająca nabycie pojazdu, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności
2. dowód rejestracyjny pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany /więcej pkt 2 i 3 Uwag/
3. tablice /tablicę/ rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany lub stosowne oświadczenie, jeżeli pojazd został sprowadzony na lawecie
4. zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, /jeżeli jest wymagane/ albo dowód rejestracyjny pojazdu lub inny dokument wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego EFTA potwierdzający wykonanie oraz termin ważności badania technicznego
5. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego /więcej pkt 8 Uwag/
6. dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa nie będącego państwem członkowskim /więcej pkt 8 Uwag/
7. dowód opłaty za rejestrację
8. oświadcznie osoby sprowadzającej pojazd o dacie sprowadzenia środka transportu na terytorium Rzeczposplitej Polskiej.
9. dowód wpłaty na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów lub faktura zawierająca takie oświadczenie albo dowód wpłaty, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy /więcej Uwagi pkt 7/
10. wszystkie formalności załatwia osobiście właściciel/le pojazdu za okazaniem dowodu osobistego. Dopuszcza się załatwienie spraw przez pełnomocnika/ków ustanowionego/nych przez właściciela/ współwłaściciela /druk nr 12/
11. wypis z KRS w przypadku osób prawnych i jednostek dopuszczonych do obrotu gospodarczego.
Załączniki Wniosek o rejestrację /druk nr 1/ do pobrania :
- na stronie www.bip.dabrowa-gornicza.pl
- w Biurze Obsługi Klienta /BOK/ stanowiska Wydziału Spraw Obywatelskich, Referat Rejestracji Pojazdów
Opłaty 4. Opłaty:
* skarbowe:
" od każdego stosunku pełnomocnictwa -  17,00 zł /w przypadku osób niespokrewnionych/
Opłata skarbowa płatna gotówką we wpłatomacie, kartą lub na konto Getin Noble Bank S.A. o/Będzin
83 1560 1010 0000 9480 0000 1112

*pozostałe:
za rejestrację:
- samochodu   -   180,50 zł
- przyczepy, naczepy, motocykla, ciągnika rolniczego  -    121,50 zł
- motoroweru   -    111,50 zł
za wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej (bagażnik) - 53,00 zł
za tablice indywidualne
- samochodowe - 1100,50 zł
- motocykl - 581,50 zł
za tablice zabytkowe:
- samochodowe       - 200,50 zł
- motocyklowe       -   131,50 zł
za każdy pojazd wprowadzony na terytorium kraju - 500,00 zł. /więcej Uwagi pkt 7/
za kartę pojazdu:
za wydanie karty przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - 75,50 zł

Opłaty można wnosić przelewem na konto: Getin Noble Bank S.A. o/Będzin 20 1560 1010 0000 9480 0000 1082

Płatności można również  realizować:
* kartą płatniczą na stanowisku 16 i 18 w Biurze Obsługi Klienta (na parterze budynku) w godzinach:
   poniedziałek, wtorek, środa 7:30 - 15:00,
   czwartek 7:30 - 17:30,
   piątek  7:30 - 12:30.
* gotówką w kasie automatycznej zlokalizowanej w holu Urzędu Miejskiego.
Termin załatwienia sprawy 5. Termin załatwienia sprawy:
Do 30 dni.
UWAGA:
Zgodnie z art. 35 § 5 Kodeksu Postępowania Administracyjnego do terminu w/w nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w powyższych terminach strony zawiadamia się, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Tryb odwoławczy Przysługuje
Odwołanie od decyzji wnosi się, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem organu, który decyzję wydał. Odwołanie składa się w Biurze Podawczym - stanowisko nr 14 BOK.
Uwagi 7. Uwagi:
1. Wydział Spraw Obywatelskich przyjmuje interesantów z wykorzystaniem automatycznego systemu kolejkowego oraz internetowej rezerwacji wizyt www.kalendarz.dg.pl.
2. W przypadku pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w tym państwie.
3. Wzory dowodów rejestracyjnych UE na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju www.mir.gov.pl.
4. Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego, za wyjątkiem danych "zharmonizowanych" z dowodu rejestracyjnego wydanego przez państwa członkowskie. Właściciel pojazdu nie ma obowiązku przedłożenia tłumaczenia:
- dowodu rejestracyjnego wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, z tym że organ rejestrujący może w przypadku wątpliwości wymagać tłumaczenia danych i informacji krajowych zawartych w tym dokumencie, dla których kody nie zostały określone w załączniku I do dyrektywy Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów (Dz. Urz. WE L 138 z 01.06.1999, str. 57, Dz. Urz. UE L 236 z 23.09.2003, str. 33, Dz. Urz. UE L 10 z 16.01.2004, str. 29, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 344, Dz. Urz. UE L 158    z 10.06.2013, str. 356 i Dz. Urz. UE L 127 z 29.04.2014, str. 129);
- świadectwa zgodności WE albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;
- dokumentu, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy, wydanego w innym państwie członkowskim, jeżeli organ rejestrujący posiada tłumaczenie analogicznego dokumentu z tego państwa.
5. Pojazd jest rejestrowany czasowo z urzędu na okres do 30 dni w celu sprawdzenia zgodności przedstawionych dokumentów oraz do czasu uzyskania potwierdzenia zgodności odprawy celnej załączonej do wniosku o rejestrację pojazdu, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim.
6. Obowiązek przedstawienia zaświadczenia z badania technicznego nie dotyczy nowego: samochodu osobowego z silnikiem spalinowym, ciągnika rolniczego, motocykla i motoroweru, dla którego właściciel pojazdu obowiązany jest dołączyć wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji potwierdzający, że w odniesieniu do poszczególnych tych pojazdów zostało wydane świadectwo homologacji albo zwolnienie z homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego.
7. Obowiązek opłaty "recyklingowej" dotyczy pojazdu osobowego przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, samochodu ciężarowego mającego dopuszczalną masę całkowitą nie przekraczającą 3,5 t. oraz trójkołowego pojazdu silnikowego z wyłączeniem motocykla trójkołowego. Oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci powinno zawierać dane identyfikacyjne wprowadzającego pojazd. Dowód wpłaty jest dołączany do wniosku o rejestrację pojazdu w przypadku wprowadzającego nie więcej niż 1000 pojazdów w roku kalendarzowym, który może nie zapewniać sieci zbierania pojazdów, oraz podmiotu niebędącego przedsiębiorcą, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu. Numer konta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na który dokonuje się wpłaty BGK III ODDZIAŁ WARSZAWA 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014. Dowód wpłaty powinien zawierać określenie cechy identyfikacyjnej- numer VIN albo nr nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu oraz dane osoby wprowadzającej pojazd. Niniejszy obowiązek dotyczy wyłącznie pojazdów wprowadzonych do kraju przed 01.01.2016r.
8. Istnieje możliwość dokonania warunkowo czasowej rejestracji pojazdu z urzędu pomimo braku dokumentów wymienionych w pkt. 5-6, pod warunkiem dostarczenia w/w dokumentów przed wydaniem stałego dowodu rejestracyjnego oraz złożeniem stosownego oświadczenia.
9. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów Wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni i złożenia w Wydziale Spraw Obywatelskich /termin załatwienia sprawy liczy się od daty złożenia wszystkich wymaganych dokumentów/. Nieuzupełnienie brakujących dokumentów w określonym terminie będzie skutkować pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
10. W przypadku pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej właściciel pojazdu, który sprowadził ten pojazd z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i dokonuje jego zbycia po sprowadzeniu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dołącza do dowodu własności pojazdu wystawionego dla nabywcy oświadczenie o dacie sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Termin zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy upływa w 30 dniu od daty określonej na ww. oświadczeniu.
11. Właściciel pojazdu ma obowiązek ubezpieczenia pojazdu w ramach ubezpieczenia OC w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej, najpóźniej w dniu odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu. Dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie należy okazać w Wydziale Spraw Obywatelskich. W przeciwnym przypadku Wydział zawiadamia o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Więcej informacji na stronie www.ufg.pl
12. Informacje o możliwości odebrania stałego dowodu rejestracyjnego można uzyskać : na stronie www.info-car.pl podając 5 ostatnich znaków nr nadwozia wraz z nr rejestracyjnym pojazdu; telefonicznie pod nr tel. Wydziału Spraw Obywatelskich.
13. Istnieje możliwość umawiania wizyt drogą internetową poprzez stronę www.kalendarz.dg.pl.
Przetwarzanie danych osobowych Klauzula informacyjna (art.13 RODO)
W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych zgodnie z art. 13 ust.1 i ust.2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane dalej:  RODO), informuję, że:
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza z siedzibą w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Granicznej 21 (32) 295 67 00, e-mail: um@dg.pl
2. Inspektorem Ochrony Danych wyznaczonym przez Prezydenta Miasta Dabrowa Górnicza jest Pani Mirosława Danecka. Kontakt do Inspektora Ochrony Danych: e-mail: iodo@dg.pl, tel. (32)295 67 00.
3. Przetwarzanie Pani/Pana danych odbywa się w celu rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy na podstawie art. 6 ust.1 lit.c ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r. oraz przepisów prawa wynikających z realizacji ustawowych zadań komórki organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane jedynie w okresie niezbędnym do spełnienia celu, dla którego zostały zebrane lub w okresie wskazanym przepisami prawa. Po spełnieniu celu dla którego Pani/Pana dane zostały zebrane, mogą one być przechowywane jedynie w celach archiwalnych, przez okres, który wyznaczony zostanie przede wszystkim na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
6. ,,Polityka praw i wolności" obowiązująca w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej zakłada prawo do: dostępu do treści swoich danych i ich poprawienia, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, cofnięcia zgody na przetwarzanie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na przetwarzanie Pani/Pana danych do momentu jej wycofania. Pani/Pana prawa mogą zostać ograniczone zgodnie z przepisami RODO. Pani/Pana prawa na wniosek zrealizuje Administrator danych.
7. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
8. Podanie danych osobowych może być wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Jeżeli nie poda Pani/Pan danych nie będziemy mogli zrealizować zadania ustawowego, co może skutkować konsekwencjami przewidzianymi przepisami prawa albo nie będziemy mogli zrealizować lub podpisać umowy.
9. Pani/Pana dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
Wydział odpowiedzialny Wydział Spraw Obywatelskich
Referat Rejestracji Pojazdów przyjmuje interesantów
od poniedziałku do środy w godz. 7.45 do 15.30
w czwartek w godz. 7.45 do 18.00
w piątek w godz. 7.45 do 13.00
Status dowodu rejestracyjnego https://info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Internetowe umawianie wizyt http://kalendarz.dg.pl/pl/bookAppointment/1
Jak prawidłowo wypełnić wniosek http://www.dg.pl/wideo/jak-zarejestrowac-pojazd/
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2022-09-16 12:42:43
Data utworzenia 2014-09-08
Data udostępnienia 2014-09-08 10:32:25
Osoba odpowiedzialna Paweł Gradzik
Udostępnił Anastazja Wypych