Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Nazwa wynajem lokalu mieszkalnego lub socjalnego
Opis Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt 2, ust 3 oraz art. 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U. Nr 31 poz. 266 z 2005 r. z późn. zm.), Uchwała Rady Miejskiej Nr XXX/505/08 z dnia 24 września 2008 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Kodeks postępowania administracyjnego ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 poz. 1071 z 2000 r. z późn. zm.), art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. Nr 225 poz. 1635 z 2006 r.).
Miejsce Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Informacja Tel: (032) 295 69 36  295 68 17   295 68 21  295 68 19
fax: (032) 262 50 32
e-mail: lokalowy@dabrowa-gornicza.pl
 
GODZINY PRACY WYDZIAŁU:
poniedziałek i czwartek 7.30 - 17.00
wtorek, środa, piątek   7.30 - 15.30

Wymagane dokumenty - dokument tożsamości wnioskodawcy,
- dokumenty potwierdzające wszelkie osiągane dochody brutto,
Załączniki Załączniki do pobrania przy stanowisku nr 17 lub na stronie internetowej
www.dabrowa-gornicza.pl BIP Sposoby załatwiania spraw:
- załącznik nr 2: podanie,
- załącznik nr 3: wniosek o wynajem lokalu,
- załącznik nr 14: zaświadczenie o dochodach brutto,
Opłaty Nie pobiera się.
Termin załatwienia sprawy bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy, odpowiedź wysyłana drogą pocztową, możliwość osobistego odbioru korespondencji przy stanowisku nr 17 Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - Referat Mieszkaniowy.
Termin rozpatrzenia sprawy liczy się od daty złożenia wszystkich dokumentów.
W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów Wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni, niedopełnienie powyższego skutkować będzie pozostawieniem sprawy bez dalszego biegu.
Tryb odwoławczy Nie przysługuje.
Uwagi Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być wynajmowane osobom, pozostającym
w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych, tj. osobom zamieszkującym w lokalach nadmiernie zagęszczonych tzn. w takich gdzie na osobę uprawnioną przypada mniej niż 7 m2 powierzchni ogólnej pokoi lub w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i średni miesięczny dochód w okresie trzech miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 100% najniższej emerytury, ogłoszonej przez Prezesa ZUS na dzień składania wniosku o wynajem, na członka rodziny ubiegającej się o wynajem i 150% najniższej emerytury ZUS w przypadku osoby samotnej. Natomiast lokale socjalne, tzn. lokale nadające się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, których powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie, mogą być wynajmowane osobom, których dochód przeliczony w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 50% najniższej emerytury ZUS przypadający na członka rodziny ubiegającej się o wynajem oraz 100% najniższej emerytury ZUS w przypadku osoby samotnej.

Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych chyba, że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków do sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej oraz jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

W zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy do podania należy dołączyć sentencję wyroku sądowego rozwiązującego małżeństwo, umowę najmu lokalu, dokumenty potwierdzające inwalidztwo, w przypadku rozwodu - wyrok stwierdzający sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, lub inne dokumenty wynikające z indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.
Pierwszeństwo wynajmu lokalu stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy przysługuje osobom, które:
1. nabyły prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego na podstawie orzeczenia sądowego,
2. zamieszkują w budynkach, których organ nadzoru budowlanego stwierdził konieczność opróżnienia lokalu z powodu zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz straciły mieszkania wskutek klęski żywiołowej,
3. utraciły tytuł prawny do lokalu socjalnego w związku z przekroczeniem dochodu, który kwalifikuje do lokalu mieszkalnego,
4. opuściły placówki opiekuńczo-wychowawcze w związku z uzyskaniem pełnoletności.

Wnioski osób, które posiadają tytuł prawny do innego lokalu na terenie gminy, bądź innej wspólnoty samorządowej nie są przyjmowane do realizacji.
Wnioski osób, które zbyły lokal bądź budynek mieszkalny w okresie co najmniej 3 lat od daty poprzedzającej złożenie wniosku, opiniowane są odmownie.
Wnioski osób przebywających w jednostkach penitencjarnych /zakład karny, areszt/ rozpatrywane są dopiero po ich opuszczeniu przez wnioskodawcę.
Przy ustalaniu powierzchni w miejscu zamieszkiwania wnioskodawcy uwzględnia się poza jego rodziną wyłącznie osoby zameldowane na stały pobyt ludzi.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2009-08-14 12:45:41
Data utworzenia 2003-09-24
Data udostępnienia 2003-09-24 12:38:25
Osoba odpowiedzialna Lucyna Sitarska
Udostępnił Magdalena Chojnacka