Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Nazwa Wytyczne Prezydenta Miasta - Szefa Obrony Cywilnej Miasta Dąbrowy Górniczej w sprawie: realizacji zadań w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w gminie Dąbrowa Górnicza w 2008 roku
Informacja Centrum Zarządzania Kryzysowego

tel. (032) 295 68 52
e-mail: zarzadzanie_kryzys@dabrowa-gornicza.pl
Opis ZASADNICZYMI CELAMI DZIAŁANIA w zakresie obrony cywilnej w 2008 roku będą:

1. Doskonalenie i wdrażanie uregulowań prawnych i rozwiązań organizacyjnych w dziedzinie obrony cywilnej, wprowadzanie niezbędnych zmian do reagowania na aktualne i potencjalne zagrożenia  i wyzwania w zakresie obrony cywilnej.
2. Wdrażanie uregulowań prawnych w sprawie szczegółowych struktur organizacyjnych formacji obrony cywilnej, czasów osiągania gotowości do działania oraz ich wyposażenia i finansowania.
3. Stworzenie po otrzymanych stosownych wytycznych od Szefa Obrony Cywilnej Kraju, planów obrony cywilnej jako wyodrębnionych załączników do planów reagowania kryzysowego.
4. Kontynuowanie działań organizacyjnych, technicznych, inwestycyjnych i szkoleniowych związanych z doskonaleniem systemów alarmowania, powiadamiania, łączności i współpracy służb na wypadek zagrożeń, w tym związanych z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, skażeniami biologicznymi i promieniotwórczymi.
5. Podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej w ramach systemu szkolenia opartego o właściwe wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
6. Analiza miejscowych zagrożeń, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu zagrożeń terrorystycznych, niebezpiecznych substancji chemicznych, skażeń biologicznych i promieniotwórczych na funkcjonowanie infrastruktury krytycznej oraz ocena możliwości przeciwdziałania tym zagrożeniom.

ZADANIA PRIORYTETOWE W 2008 ROKU W ZAKRESIE OBRONY CYWILNEJ I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

1. Współpraca w przygotowaniu projektu ustawy o ochronie ludności.
2. Weryfikacja, aktualizacja i dostosowanie planów reagowania kryzysowego do wymogów stawianych przez ustawę z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym. Zintegrowanie przedsięwzięć z zakresu OC z planami reagowania kryzysowego.
3. Współpraca z miastami ościennymi, zakładami pracy i organizacjami ratowniczymi w zakresie analizy i oceny zagrożeń.
4. Podejmowanie na miarę faktycznych potrzeb działań zmierzających do tworzenia formacji obrony cywilnej, podległych Prezydentowi Miasta oraz w przedsiębiorstwach.
5. Kontynuowanie prac organizacyjnych, technicznych i inwestycyjnych w zakresie utrzymania w gotowości do działania systemów alarmowania ostrzegania i powiadamiania ludności o zagrożeniach.
6. Doskonalenie planów i procedur ewakuacji ludności (zwłaszcza dużych skupisk ludzkich z obiektów użyteczności publicznej i innych miejsc podwyższonego ryzyka). Przygotowanie środków transportowych niezbędnych do ewakuacji oraz przygotowanie doraźnych miejsc na zakwaterowanie, a także zorganizowanie systemu zaopatrzenia oraz zabezpieczenia medycznego poszkodowanej ludności.
7. Utrzymywać w stałej gotowości i sprawności technicznej elementy systemu powszechnego alarmowania, uwzględniając integralność syren alarmowych Obrony Cywilnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
8. Upowszechniać w społeczeństwie znajomość sygnałów ostrzegania i alarmowania oraz sposobów postępowania w obliczu zagrożenia.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2009-04-20 15:31:19
Data utworzenia 2008-05-14
Data udostępnienia 2008-05-14 15:38:43
Osoba odpowiedzialna Renata Sikorska
Udostępnił Magdalena Chojnacka