Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

2009-02-16
KOMUNIKAT WOJSKOWEGO KOMENDANTA UZUPEŁNIEŃ W BĘDZINIE
11 lutego 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 22 poz. 120. Ustawa wprowadza pojęcie "kwalifikacji wojskowej" zamiast "poboru". Zakres przedsięwzięć realizowanych w czasie prowadzenia kwalifikacji wojskowej obejmuje:
- założenie ewidencji wojskowej,
- orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej
- wydanie osobom podlegającym stawiennictwu do kwalifikacji wojskowych dokumentów osobistych (książeczek wojskowych).

Ustawa gwarantuje także obywatelom uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez przeniesienie ich do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej. Zgodnie z art. 18 ust.1 cytowanej ustawy, wszystkie osoby stawiające się w tym roku do kwalifikacji wojskowej zostaną skierowane do właściwej komisji lekarskiej w celu określenia ich zdolności do czynnej służby wojskowej i przeniesione z mocy prawa do rezerwy - po uprawomocnieniu się orzeczenia komisji lekarskiej, która jest decyzją administracyjną.

Natomiast art. 18 ust. 2 cytowanej ustawy dotyczy osób, które dotychczas podlegały obowiązkowi stawienia się do poboru, ale nie zostały powołane do odbycia zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego studentów lub przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych (także tych, którym udzielono odroczeń). Oznacza to, że wszyscy mężczyźni bez względu na rok urodzenia, którzy mają orzeczoną zdolność do służby wojskowej, z mocy ustawy zostali z dniem 11 lutego 2009r.  przeniesieni do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.

Powyższe przeniesienie do rezerwy nastąpiło z urzędu i nie wymagało osobistego udziału zainteresowanej osoby przy dokonywaniu tej czynności. Potwierdzenie faktu przeniesienia do rezerwy nastąpi w formie wpisu zamieszczonego w książeczce wojskowej (wojskowym dokumencie osobistym), w przypadku stawienia się tej osoby do wojskowego komendanta uzupełnień.

Natomiast osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do poboru, które dotychczas nie miały orzeczonej zdolności do służby wojskowej (z różnych przyczyn nie stawili się do poboru), wojskowy komendant uzupełnień będzie kierował do kwalifikacji wojskowej lub wojskowej komisji lekarskiej. Następnie osoby te zostaną przeniesione do rezerwy.


W związku z powyższym, zapraszam do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie osoby zainteresowane uzyskaniem wpisu o przeniesieniu do rezerwy, do książeczki wojskowej (otrzymaniem zaświadczenia), zameldowane na terenie powiatów: będzińskiego, zawierciańskiego oraz miasta Dąbrowy Górniczej,  na pobyt stały lub pobyt czasowy dłuższy niż 3 miesiące.

WOJSKOWY KOMENDANT UZUPEŁNIEŃ W BĘDZINIE
ppłk Mirosław JODKO
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2009-02-16 15:01:56
Data utworzenia 2009-02-16
Data udostępnienia 2009-02-16 15:01:56
Osoba odpowiedzialna Leszek Jaklewicz
Udostępnił Magdalena Chojnacka