Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Spisy podmiotowe

Jednostki organizacyjne

Nazwa Przedszkole nr 6
Adres ul. Robotnicza 33
41-300 Dąbrowa Górnicza
Kontakt
Telefon/ Fax
(32) 262 50 96
strona internetowa
Dyrektor Bożena Kopczyńska  - magister pedagogiki w zakresie zintegrowane kształcenie wczesnoszkolne i wychowanie przedszkolne oraz studia  podyplomowe Zarządzanie placówkami oświatowymi
Podstawa prawna działania Organ prowadzący przedszkole - Gmina Dąbrowa Górnicza

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Sosnowcu.
Statut przedszkola powoływany jest uchwała Rady Pedagogicznej.

Organizację pracy przedszkola określa Projekt Organizacyjny na dany rok szkolny zatwierdzony przez Organ prowadzący.

Wewnętrzne akty prawne regulujące pracę przedszkola  powoływane są Zarządzeniem Dyrektora Przedszkola, Uchwałą Rady Pedagogicznej.
Organizacja przedszkola Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia, który  uwzględnia zasady ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeby, zainteresowania  i uzdolnienia dzieci  oraz oczekiwania rodziców.
Ramowy rozkład dnia dostosowany jest do każdej grupy wiekowej.
Czas pracy przedszkola - od godz. 6.00 do godz. 16.30
Godziny posiłków:
   godz.  9.00 - śniadanie
   godz. 12.00 - obiad
   godz. 14.00 - podwieczorek
Pracownicy przedszkola Liczbę personelu określa arkusz organizacyjny na dany rok szkolny.
W placówce zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna  Większość nauczycieli posiada stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.  Rada pedagogiczna  podnosi stale swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w licznych formach doskonalenia zawodowego. W przedszkolu w zależności od potrzeb zatrudniani są specjaliści m.in. pedagog specjalny, psycholog,  logopeda, oligofrenopedagog, socjoterapeuta, terapeuta pedagogiczny i inni.

W skład stanowisk administracyjno-obsługowych wchodzą:
-  referent/intendent
- kucharka
-  pomoc kuchenna
- pomoc nauczyciela
Przedszkole jest obsługiwane przez pracowników CUW :
- sprzątaczka
- konserwator/palacz
Rekrutacja Rekrutacja dzieci do przedszkola przeprowadzana jest drogą elektroniczną.

Rodzice, zapisując dziecko do  przedszkola po raz pierwszy, wypełniają w formie elektronicznej wniosek o przyjęcie kandydata i po podpisaniu składają go wraz z ewentualnymi załącznikami tylko w jednej placówce, tzw. pierwszego wyboru (wskazanej we wniosku, jako pierwsza).
Opis Przedszkole Nr 6 powstało w latach 50 w dzielnicy "Zielona" i posiada doskonałą lokalizację pod względem ekologicznym; sąsiaduje z ogródkami działkowymi i parkiem. Budynek otoczony jest bogato zadrzewionym ogrodem, oddalonym znacznie od tras komunikacyjnych. W ogrodzie zlokalizowany jest plac zabaw, co stwarza odpowiednie warunki do realizacji zajęć i zabaw na wolnym powietrzu. Budynek przedszkola posiada zabudowę parterową. Mieszczą się w nim trzy przestronne sale dydaktyczne, które są bogato wyposażone w nowoczesny sprzęt, pomoce dydaktyczne, zabawki, sprzęt audiowizualny, tablicę - ekran dotykowy, salę "bezpieczeństwa w komunikacji". Wszystkie sale  są widne i ciepłe.
Przedszkole posiada salkę logopedyczno - terapeutyczną  bogato wyposażoną w pomoce dydaktyczne. W przedszkolu  zależności od potrzeb udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej  prowadzi się: zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Zajęcia prowadzą nauczyciele specjaliści.
W obecnym roku szkolnym 2024/2025 przedszkole funkcjonuje jako placówka 2- oddziałowa.
Placówka jest otwarta na potrzeby środowiska, liczba oddziałów kształtuje się w zależności od zapisów dzieci na dany rok szkolny, we wcześniejszych latach w przedszkolu funkcjonowały cztery oddziały.

Nad rozwojem dzieci czuwa wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana  i odpowiedzialna kadra pedagogiczna, stosująca nowoczesne metody wychowania i nauczania, mająca świadomość doniosłości realizowanych zadań oraz rozwijająca swoje umiejętności w zgodzie z nowoczesnymi trendami w pedagogice.
Nasze przedszkole to przedszkole, w którym dzieci są szczęśliwe, radosne i otwarte. Śmiało sięgają do swoich umiejętności i wiedzy, by osiągnąć sukces. Mogą liczyć na wsparcie nauczycieli, rodziców i kolegów.
Odpłatność za przedszkole Usługi świadczone przez przedszkole w zakresie nauczania, wychowania i opieki są realizowane bezpłatnie w wymiarze 5 godzin.

Za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu przekraczającą w/w 5 godzin naliczana jest opłata w wysokości 1,30 zł (nie dotyczy dziecka odbywającego roczne przygotowanie przedszkolne, tj. dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy  6 lat, z zastrzeżeniem, że zniesienie opłat następuje od początku roku szkolnego, w którym dziecko ukończyło 6 lat i obowiązuje przez cały rok szkolny).

Stawka dzienna żywieniowa za 3 posiłki wynosi 10,80 zł:  
2 posiłki - śniadanie/obiad - 8,60 zł,  
2 posiłki - obiad/podwieczorek - 7,80 zł
śniadanie -  3,00 zł
obiad -   5,60 zł
podwieczorek - 2,20 zł

Płatności za przedszkole należy regulować do 15-go każdego miesiąca na wskazane  konta bankowe przedszkola. Informacje o płatnościach za dany miesiąc rodzic/opiekun prawny otrzyma każdorazowo przed terminem wpłaty poprzez portal MobiPrzedszkole.
Oferta dydaktyczna Podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest realizowana w oparciu o wybrane programy wychowania przedszkolnego zatwierdzone przez dyrektora i wpisane do przedszkolnego zestawu programów na dany rok szkolny.
Podstawa programowa wzbogacona jest również o treści  z realizacji ogólnopolskich programów i projektów edukacyjnych tj.
" Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
" Bezpieczne Przedszkole"
" Moje emocje"
" Kubusiowi Przyjaciele Natury"
" Czyste powietrze wokół nas"
" Klub Zdrowego Przedszkolaka"
" Zdrowo jem, więcej wiem"
"Dzieci uczą rodziców"
W przedszkolu realizowane są również  innowacje i programy własne nauczycieli m.in:
"Wielkie podróże Bolka i Lolka"
"Badam świat - wiem, co jak"
"Dzień dla Ziemi - Makulatura"

Dzięki realizacji wielu projektów i programów ogólnopolskich placówka otrzymała certyfikaty m.in.:
" Certyfikat Bezpiecznego Przedszkola,
" Certyfikaty Akademii Zdrowego Przedszkolaka
" Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie,
" Certyfikat Lidera Edukacji Ekologicznej,
" Certyfikaty "Kubusiowi Przyjaciele Natury"
" Certyfikat Wzorowej Placówki Małego Misia w świecie wielkiej literatury"

W ramach podstawy programowej w każdej grupie wiekowej 2 razy w tygodniu prowadzone są zajęcia z języka angielskiego (dzieci 3 i 4 letnie 2 x po 15 min., 5 i 6 letnie  2 x po 30 min.).

W przedszkolu na pisemny wniosek rodzica prowadzone są zajęcia z  religii w wymiarze (dzieci 3 i 4 letnie 2 x po 15 min., 5 i 6 letnie 2 x po 30 min.).

W ramach współpracy z rodzicami  - nasze przedszkole za jeden z priorytetów uważa dobrą współpracę ze środowiskiem rodzinnym, preferuje aktywne formy udziału dzieci i rodziców w życiu przedszkola. Formy współpracy z rodzicami:
" pierwsze kontakty przy składaniu kart;
" dni adaptacyjne;
" kontakty indywidualne, dni otwarte;
" zebrania ogólne i grupowe;
" spotkania integracyjne;
" zajęcia otwarte;
" przedszkolne uroczystości i świętowania
" organizowanie dni tematycznych;
" kąciki i tablice informacyjne dla rodziców;
" pomoc psychologiczno-pedagogiczna, spotkania ze specjalistami;
" współorganizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi w ramach programu "Poznajemy różne  zawody";
" uczestnictwo w akcjach charytatywnych, proekologicznych, społecznych;
" zaangażowanie rodziców w prace na rzecz przedszkola i dzieci.

Rozwijamy zainteresowania przedszkolaków poprzez:
"  zajęcia popularyzujące astronomię i astronautykę w ramach programu "Z Astronomią Za Pan Brat" współpracując z Obserwatorium Astronomicznym przy Szkole Podstawowej nr 16 z oddziałami przedszkolnymi;
" spotkania z bibliotekarzami z Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej, spotkania z zagłębiowskimi pisarkami dla dzieci rozwijające zainteresowania czytelnicze dzieci;;
" zainteresowania teatralne dzieci - nasi wychowankowie uczestniczą w cyklicznych spotkaniach ze sztuką - spektakle teatralne;
" rozwijamy zainteresowania muzyczne - współpraca ze Szkołą Muzyczną;
" nasi wychowankowie mają możliwość prezentowania swoich umiejętności i wiadomości poprzez udział w różnorodnych konkursach o charakterze miejskim i ogólnopolskim, w których zajmują czołowe miejsca i wyróżnienia.

Przedszkole współpracuje w mieście z:
" dąbrowskimi przedszkolami i szkołami;
" Miejskim Ośrodkiem Pracy Twórczej;
" Biblioteką Miejską i  Filią nr 5 Biblioteki Miejskiej;
" Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną;
" Służbami mundurowymi: Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, WOPR;
" Wydziałem Ekologii i Rolnictwa;
" Nadleśnictwem Siewierz;
" Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa;
"  Fundacja na rzecz promowania aktywności osób niepełnosprawnych "WYGRAJMY RAZEM" i z innymi instytucjami działającymi na rzecz oświaty oraz przede wszystkim z rodzicami wychowanków, którzy uczestniczą we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych przez przedszkole.
Na szczeblu krajowym współpracujemy z Siecią Bezpiecznych Przedszkoli.
Sposoby załatwiania spraw Sprawy można załatwiać ustnie lub pisemnie:
- telefonicznie - 32 262 50 96
- listownie na adres - Przedszkole nr 6, ul. Robotnicza 33, 41-300 Dąbrowa Górnicza
- e-mail - sekretariat@p6.dg.pl
- osobiście u dyrektora -  w każdy wtorek od godz. 9.00 do 15.00.
- u wychowawców grup - osobiście sprawy wychowawczo - dydaktyczne - opiekuńcze
- konsultacje indywidualne dla rodziców - nauczycielki grup oraz specjaliści zgodnie z podanym do wiadomości terminarzem

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przedszkole nie przyjmuje, jako wiarygodne zgłoszeń dotyczących bardzo ważnych spraw związanych z dzieckiem oraz wydawania dziecka do domu przekazywanych drogą telefoniczną, lub za pomocą przekazu e-mail.

Sprawy załatwiane są według kolejności ich wpływu i stopnia trudności.

Sprawy dotyczące odpłatności: intendent/referent :
- pokój nr 1, tel. 32 262-50-96.
Dane wyłączone z Biuletynu Informacji Publicznej
Zakres danych Adres zamieszkania oraz miejsce położenia nieruchomości z części B oświadczeń majątkowych
Podstawa prawna art. 24i ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40),
Osoba wyłączająca NACZELNIK WYDZIAŁU OŚWIATY
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2024-09-06 08:12:53
Data utworzenia 2017-05-31
Data udostępnienia 2003-07-09 09:28:32
Osoba odpowiedzialna Bożena Kopczyńska
Udostępnił Agnieszka Maskiewicz