Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Dane podmiotu

Wydziały, Biura

Nazwa Centrum Zarządzania Kryzysowego
Adres ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
Kontakt
Telefon
32 295 68 52, 32 295 68 55, 32 262 44 10
Fax
32 295 68 52, 32 262 44 46
e-mail
Godziny pracy poniedziałek: 7.30 - 15.30
wtorek:          7.30 - 15.30
środa:           7.30 - 15.30
czwartek:       7.30 - 18.00
piątek:          7.30 - 13.00
Naczelnik Ireneusz Ryl
tel. 32 295 67 84
pok. 126 B  I piętro
Referat Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Kierownik Lidia Kolasa
tel. 32 295 67 83
pok. 106 I piętro
Pracownicy Referatu Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Łukasz Niewiadomy              Daniel Ujdak
tel. 32 295 96 94                 tel. 32 295 96 94

Mirosław Stelmaszyński        
tel. 32 295 69 65                           
pok. 106 I piętro

Adam Pilarek
tel. 32 295 96 50
pok. 126 I piętro

Dyspozytorzy:
Zbigniew Filipowski
Sebastian Kopczyński
Łukasz Luboń
Grzegorz Miska
Aleksander Stępień
Anna Zdziebko
tel. 32 262 44 10
pok. 7 parter
Zadania Referatu Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności 1. Planowanie środków finansowych i nadzór nad ich wykorzystaniem w zakresie remontów i napraw pojazdów samochodowych, urządzeń silnikowych; prowadzenie rejestru opłat i składek, ubezpieczeń, paliwa, sprzętu przeciwpożarowego, umundurowania, płac kierowców, badań psychotechnicznych, okresowych i innych.
2. Zapewnienie OSP korzystania z pomieszczeń, środków łączności, sprzętu pożarniczego i urządzeń oraz pokrywanie kosztów związanych z ich zakupem i eksploatacją.
3. Prowadzenie ewidencji składu osobowego, mienia i majątku jednostek OSP na podstawie otrzymanych informacji z jednostek.
4. Planowanie remontów, napraw i inwestycji strażnic i sprzętu – przekazywanie planów do odpowiedzialnych za realizację wydziałów Urzędu Miejskiego (Wydział Infrastruktury Miejskiej, Wydział Inwestycji i Remontów, Wydział Inwestycji Drogowych, Biuro Funduszy i Projektów Unijnych).
5. Współpraca z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i Oddziałem Powiatowym Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Dąbrowie Górniczej w zakresieszkolenia, ćwiczeń, zawodów, turniejów, utrzymania w gotowości bojowej OSP i działalności statutowej.
6. Planowanie środków finansowych na cele związane z bezpieczeństwem, ochroną ludności. Nadzór nad wykorzystaniem środków. Wykonywanie dokumentacji dotyczącej zamówień publicznych, sprawozdawczości księgowej.
7. Współpraca z organami administracji rządowej, administracji zespolonej, organizacjami społecznymi i porządkowymi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.
8. Inicjowanie i uzgadnianie wspólnych działań Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, które mogą wystąpić na terenie gminy.
9. Organizowanie działań edukacyjno-informacyjnych zwiększających świadomość ludności odnośnie zagrożeń, zasad ich unikania oraz sposobów postępowania w trakcie ich trwania.
10. Monitorowanie, planowanie, reagowanie i współdziałanie przy usuwaniu skutków zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacyjnym, siłami natury i nadzwyczajnymi zagrożeniami środowiska.
11. Organizowanie współpracy międzypowiatowej w czasie trwania zagrożenia lub kryzysu wykraczającego poza granice miasta.
12. Koordynacja działań w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.
13. Współpraca w opracowaniu procedur z zakresu przeciwdziałania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym.
14. Przygotowanie i zapewnienie funkcjonowania systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności. Planowanie i organizowanie szkolenia oraz ćwiczeń i treningów dla potrzeb funkcjonowania systemu. Utrzymywanie w gotowości do działania tego systemu w ramach SWO.
15. Przygotowanie i zapewnienie niezbędnych sił do doraźnej pomocy w pochówku zmarłych w sytuacji wystąpienia zdarzenia o charakterze masowym lub w stanie klęski żywiołowej.
16. Zapewnienie dostaw wody pitnej dla ludności, do likwidacji skażeń i do celów przeciwpożarowych.
17. Przygotowanie i organizowanie ewakuacji ludności na wypadek powstania zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców.
18. Zarządzanie, organizowanie i prowadzenie szkoleń, ćwiczeń i treningów z zakresu reagowania na potencjalne zagrożenia.
19. Upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony ludności oraz współdziałanie ze środkami masowej informacji, organizowanie konkursów, turniejów, eliminacji i zawodów popularyzujących zadania obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpożarowej.
20. Współpraca z właściwymi instytucjami w zakresie tworzenia warunków udzielania i odbioru pomocy humanitarnej przeznaczonej dla poszkodowanej ludności.
21. Kierowanie i koordynowanie przedsięwzięć obrony cywilnej w podmiotach gospodarczych, instytucjach i organizacjach społecznych.
22. Integrowanie sił OC, służb inspekcji i straży oraz społecznych organizacji ratowniczych do prowadzenia akcji ratunkowych oraz likwidacji skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska.
23. Planowanie, koordynowanie oraz nadzorowanie tworzenia oraz przygotowania do działania jednostek organizacyjnych obrony cywilnej na terenie miasta.
24. Opracowanie miejskiego planu obrony cywilnej oraz nadzorowanie opracowania planów w zakładach pracy, instytucjach i podmiotach gospodarczych.
25. Prowadzenie gospodarki materiałowej na potrzeby obrony cywilnej. Konserwacja sprzętu, przechowywanie, obsługa, legalizacja przyrządów dozymetrycznych, prowadzenie ksiąg inwentarzowych i dokumentacji magazynowej dla potrzeb księgowości analitycznej.
26. Planowanie świadczeń rzeczowych - środków transportowych, maszyn i urządzeń oraz osobistych na rzecz ochrony ludności i potrzeby JOOC.
27. Opracowywanie i aktualizacja baz danych na potrzeby planowania cywilnego, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
28. Opracowywanie planów i programów gotowości cywilnej i zarządzania kryzysowego w zakresie zapobiegania, przygotowania, reagowania i odbudowy oraz procedur gotowości cywilnej i zarządzania kryzysowego dla potrzeb Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
29. Opracowywanie powiatowego planu reagowania kryzysowego oraz procedur w zakresie gotowości cywilnej i zarządzania kryzysowego.
30. Wspomaganie logistyczne jednostek prowadzących akcję ratowniczą.
31. Uczestniczenie w spotkaniach, opracowywanie działań, planów dla Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
32. Udział w przedsięwzięciach odbudowy i przywracania stanu pierwotnego po ustąpieniu zagrożeń. Szacowanie strat, wnioskowanie o odszkodowania.
33. Realizacja zadań w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, zgodnie z ustawą.
34. Współpraca przy opracowywaniu planów zabezpieczenia medycznego na wypadek wystąpienia masowego zagrożenia życia i zdrowia ludności.
35. Opracowywanie prognoz zagrożeń zgodnie z normą ATP- 45b, udział w treningach.
36. Pełnienie całodobowego dyżuru w celu zapewnienia przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego.
37. Zbieranie informacji i sporządzanie meldunków dobowych dotyczących drożności ciągów komunikacyjnych, ciągłości dostaw mediów, funkcjonowania służb komunalnych, funkcjonowania służby zdrowia, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska w mieście. Składanie meldunków do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody o sytuacjach nadzwyczajnych.
38. Przyjmowanie zgłoszeń i interwencji od mieszkańców oraz przekazywanie ich do załatwienia właściwym podmiotom.
39. Przyjmowanie komunikatów meteorologicznych i ostrzeżeń o zagrożeniu oraz przekazywanie ich odpowiednim służbom, podmiotom, instytucjom.
40. Współpraca w realizacji planu „Akcji Zima” zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta.
41. Planowanie i zapewnienie środków transportowych, warunków bytowych oraz pomocy przedmedycznej, medycznej i społecznej dla poszkodowanej ludności.
42. Współpraca z organizacjami pozarządowymi, rozstrzyganie konkursów o udzielenie dotacji, przekazywanie i rozliczanie dotacji w zakresie realizacji zadań w obszarze bezpieczeństwa i ochrony ludności.
43. Organizacja i zapewnienie działania systemu wykrywania i alarmowania (SWA) na terenie miasta Dąbrowy Górniczej.
44. Planowanie, organizacja, ewidencja i sprawozdawczość dotycząca szkoleń z zakresu ochrony ludności, powszechnej samoobrony i szkoleń formacji OC na terenie miasta.
45. Organizacja konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży dotyczących bezpieczeństwa, działalności służb ratowniczych.
46. Przygotowywanie dokumentacji pozwalającej na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za udział druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy w działaniach ratowniczych i szkoleniach.
47. Realizacja zadań wynikających z Planu ratowniczego lądowiska.
48. Przyjmowanie zawiadomień o zamiarze zorganizowania zgromadzenia na terenie gminy, zgłoszonych w postepowaniu uproszczonym.
49. Informowanie właściwych instytucji i komórek Urzędu o planowanym zgromadzeniu.
50. Wydawanie decyzji administracyjnych w sprawie rozwiazania zgromadzenia.
Referat Spraw Obronnych i BHP Z-ca Naczelnika, Kierownik Renata Sikorska
tel. (32) 295 68 53
pok. 126 I piętro
Pracownicy Referatu Spraw Obronnych i BHP Krzysztof Buchacz
tel. (32) 295 67 95
pok. 110 I piętro

Jerzy Naja                  Michał Król
tel. (32) 295 68 55     tel. (32) 295 68 52
pok. 109 I piętro
Zadania Referatu Spraw Obronnych i BHP 1. Przygotowywanie i prowadzenie dokumentacji oraz realizacja przedsięwzięć w zakresie przygotowania powiatu i gminy do funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2. Stała aktualizacja „Planu operacyjnego funkcjonowania miasta Dąbrowy Górniczej w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i w czasie wojny” wraz z kartami realizacji zadań operacyjnych.
3. Zorganizowanie doręczania i doręczanie w trybie akcji kurierskiej dokumentów powołania do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
4. Przygotowywanie i prowadzenie dokumentacji akcji kurierskiej, szkolenie kurierów, organizowanie i prowadzenie treningów akcji kurierskiej, we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Katowicach oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Będzinie.
5. Nakładanie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz Sił Zbrojnych RP, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Obrony Cywilnej.
6. Prowadzenie spraw związanych z planowaniem obronnym, gotowością obronną – gromadzenie danych statystycznych oraz udostępnianie ich właściwym organom.
7. Przygotowanie HNS (Host Nation Support) – wsparcia pobytu i działań wojsk sojuszniczych na terytorium miasta.
8. Opracowywanie i uaktualnianie dokumentacji dotyczącej głównego stanowiska kierowania Prezydenta Miasta oraz zadań ochronnych realizowanych w czasie pokoju.
9. Przygotowywanie i utrzymywanie głównego stanowiska kierowania Prezydenta Miasta w stanie gotowości technicznej i eksploatacyjnej.
10. Prowadzenie dokumentacji stałego dyżuru. Organizacja treningów stałego dyżuru.
11. Planowanie potrzeb w zakresie budowli ochronnych, prowadzenie ewidencji obiektów, przygotowanie funkcjonowania budowli ochronnych i urządzeń specjalnych oraz innych obiektów ochrony ludności.
12. Planowanie i zapewnienie ochrony oraz ewakuacji dóbr kultury na wypadek zagrożenia zniszczeniem.
13. Nadzór nad aktualizacją dokumentacji planowanych działań mających na celu zapewnienie funkcjonowania publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych dla miasta Dąbrowy Górniczej.
14. Aktualizacja „Planu przygotowań podmiotów leczniczych miasta Dąbrowa Górnicza na potrzeby obronne państwa”.
15. Nadzór nad przygotowywaniem Zastępczych Miejsc Szpitalnych.
16. Planowanie i realizowanie kontroli wykonania zadań obronnych oraz wybranych zagadnień obrony cywilnej będących w zakresie referatu w macierzystym Urzędzie Miejskim, jednostkach organizacyjnych miasta, podmiotach gospodarczych i instytucjach na terenie miasta. Przeprowadzanie oględzin infrastruktury i sprzętu w tym zakresie.
17. Przeprowadzanie oględzin sprzętu, na który nałożono świadczenia rzeczowe, wspólnie z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień.
18. Ustalanie i wypłacanie świadczeń pieniężnych żołnierzom rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe.
19. Organizacja miejskich ćwiczeń obronnych.
20. Opracowywanie planów i organizacja szkoleń w dziedzinie obronności oraz nadzorowanie tych szkoleń.
21. Współpraca ze środowiskiem kombatanckim i sybirackim z terenu miasta w zakresie bieżącej działalności i organizacji imprez okolicznościowych.
22. Współpraca z organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie miasta w zakresie spraw obronnych, przeprowadzanie konkursów na dotacje w tym zakresie. Sprawdzanie celowości dotacji.
23. Organizacja zawodów strzeleckich i sprawnościowych dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych („O Srebrne Muszkiety”, „Sprawni jak żołnierze”).
24. Współpraca z Wojskową Komendą Uzupełnień w Będzinie, Komendą Miejską Policji, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej i Oddziałem Powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dąbrowie Górniczej w zakresie popularyzacji zadań obronnych.
25. Planowanie i bieżące wydatkowanie środków na zadania związane ze sprawami obronnymi.
26. Przeprowadzenie kontroli warunków pracy w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Urzędzie Miejskim oraz w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, innych jednostkach budżetowych miasta oraz instytucjach kultury i samorządowych zakładach budżetowych.
27. Bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach i uchybieniach wraz z wnioskami zmierzającymi do ich usunięcia.
28. Sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.
29. Przedstawianie pracodawcy wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach pracy.
30. Udział w opracowywaniu zakładowych układów zbiorowych pracy, wewnętrznych zarządzeń, regulaminów i instrukcji ogólnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
31. Opiniowanie szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy.
32. Udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, w drodze do i z pracy, chorób zawodowych, opracowywanie wniosków, prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz sporządzanie sprawozdań z wypadków do GUS.
33. Uczestniczenie w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy i innych komisjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy oraz udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą.
34. Współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami, w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
35. Współpraca z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Organizowanie i prowadzenie ewidencji okresowych badań lekarskich dla pracowników UM.
36. Współpraca z organami Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz laboratoriami zakładowymi i środowiskowymi w zakresie organizowania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych oraz sposobu ochrony pracowników przed tymi czynnikami.
37. Współdziałanie ze społeczną inspekcją pracy oraz zakładowymi organizacjami związkowymi w zakresie mającym na celu przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i poprawy warunków pracy.
38. Opracowywanie projektu środków finansowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy Urzędu Miejskiego oraz przekazywanie go do Wydziału Obsługi Urzędu - celem wprowadzania do budżetu miasta.
39. Sporządzanie sprawozdań dotyczących działalności administracyjnej Centrum Zarządzania Kryzysowego.
40. Nadzór nad działalnością Straży Miejskiej w zakresie przewidzianym obowiązującymi przepisami.
41. Prowadzenie postępowania egzekucyjnego, wystawianie i wysyłanie tytułów wykonawczych do organów egzekucyjnych w zakresie nałożonych mandatów karnych".
42. Windykacja należności z tytułu nałożonych mandatów karnych.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2020-03-05 14:56:12
Data utworzenia 2003-07-18
Data udostępnienia 2003-07-18 14:44:44
Osoba odpowiedzialna Ireneusz Ryl
Udostępnił Anna Lorenc - Fatyga