Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Dane podmiotu

Wydziały, Biura

Nazwa Wydział Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej
Adres ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
Kontakt
Telefon
(032) 295 67 65  295 68 93  295 67 72  295 68 06
Godziny pracy poniedziałek- piątek 7.30- 15.30
Naczelnik Wydziału Bożena Respondek
Referat Zdrowia i Pomocy Społecznej Z-ca Naczelnika, Kierownik Zdzisława Krygier tel. 295 67 65  
Zadania Referatu Zdrowia i Pomocy Społecznej Ochrona zdrowia

1. Współpraca przy opracowywaniu modelu przekształceń służby zdrowia - sprawowanie roli kreatora polityki zdrowotnej i społecznej w mieście.

2. Analizowanie  stanu  zdrowia  ludności  i  ustalanie  potrzeb  zdrowotnych  mieszkańców Dąbrowy  Górniczej.

3 . Opracowywanie materiałów  będących  podstawą  do  podejmowania  decyzji wynikających  z  pełnienia  roli  organu  założycielskiego  dla  samodzielnych publicznych  zakładów  opieki  zdrowotnej  w  zakresie:
- tworzenia, przekształcania  i  likwidacji  zakładów,
- zatwierdzania  statutu  oraz  jego  zmian,
- powoływania  składu  Rad  Społecznych  i  zatwierdzania  regulaminów  Rad,
- wyrażania  zgody  na  zbycie  majątku  trwałego  i  wydzierżawienie  pomieszczeń  na  okres  powyżej  1- go  roku  przez  samodzielne  publiczne  zakłady  opieki  zdrowotnej.

4. Realizacja  nadzoru  sprawowanego  przez  Prezydenta  Miasta  nad  działalnością  podległych  samodzielnych  publicznych  zakładów  opieki  zdrowotnej  w  zakresie:
- realizacji  zadań  statutowych,
- prawidłowości  gospodarowania  mieniem,
- gospodarki  finansowej poprzez:
   a) analizę planów i sprawozdań zakładów oraz przeprowadzane kontrole,
   b) analizę rocznych sprawozdań finansowych i przedkładanie ich do zatwierdzenia.

5. Prowadzenie  ewidencji stanu i ruchu środków  trwałych  i  pozostałych  środków trwałych przejętych  do Gminy i będących na stanie Referatu.

6. Nadzór nad majątkiem ruchomym gminy będącym na stanie wydziału.

7. Prowadzenie działań związanych z likwidacją i wyceną majątku ruchomego gminy będącego na stanie wydziału.

8. Organizowanie całości prac związanych z zawarciem umów na dzierżawę mienia ruchomego gminy przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej powstałe w wyniku przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

9. Organizowanie całości prac związanych z przejmowaniem na stan gminy mienia ruchomego przekazywanego przez Likwidatora  zlikwidowanych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej a w szczególności:
- kontrola przekazywanej dokumentacji,
- przygotowywanie całej dokumentacji do Wydziału Księgowo-Budżetowego umożliwiającej wprowadzenie przekazywanego mienia na stan gminy,
- sprawdzanie i przyjmowanie dokumentacji archiwalnej po likwidowanych samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

10. Nadzór nad działalnością Żłobka Miejskiego.
     
11. Realizacja zadań w zakresie edukacji zdrowotnej mieszkańców.

12. Organizowanie i koordynowanie ogólno miejskich akcji o charakterze profilaktycznym.

14. Koordynacja działań w zakresie ratownictwa medycznego a w szczególności:

- przygotowywanie i aktualizacja informacji i danych niezbędnych do sporządzenia Wojewódzkiego Planu działania ratownictwa medycznego,

- prowadzenie spraw dotyczących organizowania i funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego w Dąbrowie Górniczej.

15. Realizacja zadań z zakresu oświaty i profilaktyki zdrowotnej w myśl założeń zawartych w Narodowym Programie Zdrowia.

16. Przygotowywanie i przeprowadzanie konkursów ofert na realizację programów zdrowotnych, do realizacji przez zakłady opieki zdrowotnej.

17. Organizowanie i współuczestniczenie w organizowaniu imprez typu:
- szkolenia w zakresie profilaktyki zdrowia,
- rozpowszechnianie materiałów informacyjnych i edukacyjnych w zakresie promocji zdrowia,
- koordynacja ogólnopolskiej akcji honorowego krwiodawstwa na terenie miasta.

18. Ustalanie priorytetów zadań z zakresu promocji zdrowia w oparciu o prowadzenie analiz danych epidemiologicznych i statystycznych.

19.Przygotowywanie pełnej dokumentacji dotyczącej  przeprowadzania konkursów na stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych gminy podległych Wydziałowi.

20. Prowadzenie prac związanych z realizacją Programów Ministerstwa Zdrowia skierowanych do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a finansowanych bądź współfinansowanych  z budżetu państwa i ich rozliczanie.

21.Ustalanie potrzeb  w zakresie opieki zdrowotnej i organizowanie nowych placówek służby zdrowia w mieście.

22.Nadzór nad działalnością aptek w mieście, a w szczególności sporządzanie harmonogramu dyżurów nocnych aptek.

23. Prowadzenie spraw związanych ze zlikwidowanymi samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej:
- rozpatrywanie pism, wniosków i przedstawianie proponowanych odpowiedzi,
- wyliczanie zasądzonych wynagrodzeń byłym pracownikom spzoz,
- obliczanie należnych odsetek ustawowych z tytułu roszczeń pracowniczych.

Pomoc społeczna i działania na rzecz osób niepełnosprawnych

24. Nadzór nad  działalnością Miejskiego Ośrodka  Pomocy  Społecznej w Dąbrowie
Górniczej.

25. Współpraca i koordynacja działalności Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

26. Realizacja  zadań  w  zakresie  zapewnienia  schronienia, posiłku  i  niezbędnej  pomocy osobom  bezdomnym.

27. Realizacja  zadań  własnych  Gminy  zlecanych  organizacjom  pozarządowym działających na  rzecz  osób przewlekle chorych i  niepełnosprawnych.

28. Analizowanie potrzeb osób niepełnosprawnych i opracowywanie programów w  tym zakresie.

29. Wydawanie kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, uprawniających do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

30.Prowadzenie działań  związanych z udzielaniem dotacji na realizację zadań własnych gminy dla podmiotów nie zaliczanych do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku.

31. Przygotowywanie i uzgadnianie treści porozumień zawieranych przez Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej dotyczących odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

32. Prowadzenie rozliczeń w zakresie wnoszonych przez gminę opłat za pobyt mieszkańców Dąbrowy Górniczej w domach pomocy społecznej, częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej oraz kosztów utrzymania dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

33. Współpraca z Ministerstwem Zdrowia, Urzędem Marszałkowskim i Śląskim Urzędem Wojewódzkim.

34. Nadzór nad realizacją przez inne gminy/powiaty zawartych z Dąbrową Górniczą porozumień, sporządzanie w tym zakresie stosownych dokumentów do Wydziału Księgowo-Budżetowego.

35. Przygotowywanie i przeprowadzanie konkursu ofert na realizację zadań własnych gminy zlecanych do wykonania organizacjom pozarządowym w obszarze ochrony i promocji zdrowia i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz w zakresie pomocy społecznej.

36. Prowadzenie całokształtu prac związanych z awansem zawodowym na stopień nauczyciela mianowanego w zakresie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.

37. Nadzór nad realizacją "Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Dąbrowie Górniczej na lata 2003-2010", "Gminnego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej".

38. Prowadzenie działań związanych z udzielaniem pomocy publicznej podmiotom realizującym zadania z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej.
Referat Aktywizacji Zawodowej i Działalności Gospodarczej Kierownik Krystyna Nowak tel. 295 67 36
Zadania Referatu Akltywizacji Zawodowej i Działalności Gospodarczej 1.  Podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia skutków niepełnosprawności.
2.  Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy i organizacjami pozarządowymi w zakresie działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
3.  Koordynacja działalności związanej z dofinansowaniem organizacji miejsc pracy, pożyczek na podjęcie działalności oraz szkolenia osób niepełnosprawnych.
4.  Przekazywanie informacji do Powiatowego Urzędu Pracy o potencjalnych inwestorach, którzy nabyli nieruchomość w Dąbrowie Górniczej.
5.  Współdziałanie z PUP i MOPS w Dąbrowie Górniczej w zakresie organizowania prac społecznie użytecznych.
6.  Sporządzanie planów potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku.
7.  Analiza wniosków o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, przeprowadzanie wizji lokalnych i występowanie do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o uzyskanie opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Miejskiej.
8.  Przygotowywanie zezwoleń, decyzji odmownych, decyzji w sprawie cofnięcia i  wygaśnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
9.  Naliczanie opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i wydawanie przedsiębiorcom zaświadczeń potwierdzających dokonanie opłaty.
10. Prowadzenie ewidencji (rejestru) działalności gospodarczej w tym  także wykonywanej na podstawie koncesji i zezwoleń.
11. Wydawanie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, decyzji o  odmowie wpisu i decyzji o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej.
12. Realizacja postanowień sądu o orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
13. Przekazywanie decyzji ostatecznych o wykreśleniu wpisu z ewidencji działalności gospodarczej do Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej oraz do Urzędu Statystycznego w Katowicach.
14. Przygotowanie bieżącej ewidencji działalności gospodarczej do założenia nowej ewidencji zgodnie z wymogami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do 01.10.2008 r.
15. Udzielanie informacji o zgłoszonych do ewidencji przedsiębiorstwach.
16. Przyjmowanie informacji o miejscu przechowywania dokumentacji (zbiorów) zlikwidowanych przedsiębiorców.
17. Nadzorowanie godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów  gastronomicznych i usługowych.
18. Współpraca z Urzędem Skarbowym, ZUS, Policją i GUS.
19. Prowadzenie ewidencji pól biwakowych.
20. Prowadzenie ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie.
21. Prowadzenie bazy przedsiębiorców-osób prawnych w oparciu o dane z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.
22. Realizacja nadzoru sprawowanego przez Prezydenta Miasta nad Powiatowym Urzędem Pracy.
Referat Profilaktyki Uzależnień Kierownik Jadwiga Chętkowska  tel. (032) 262 61 43;  262 97 02    
Referat mieści się w budynku Centrum Administracyjnego przy ul. Granicznej 21.
Zadania Referatu Profilaktyki Uzależnień 1. Prowadzenie działań związanych z:
- profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i narkomanii,
- integracją społeczną.

2. Podejmowanie oraz wspieranie realizacji zadań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

3.Kreowanie lokalnej polityki wobec alkoholu i narkomanii
w Gminie poprzez:
- zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem,
- udzielanie rodzinom w których występuje problem alkoholowy, narkomanii pomocy psychospołecznej i prawnej,
- udzielanie pomocy osobom i ich rodzinom dotkniętym przemocą domową,
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych,
-  wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkomanii,
-  podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów art. 13 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

4.  Opracowywanie i wdrażanie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnego programu przeciwdziałania narkomanii.

5.  Bieżąca koordynacja realizacji zadań zawartych w Gminnym Programie Profilaktyki i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

6.  Działanie na rzecz tworzenia i wzmacniania lokalnej koalicji trzeźwościowej, szukanie poparcia dla działań na rzecz zmniejszenia rozmiarów problemów alkoholowych, narkomanii i innych uzależnień.

7.  Analiza zasobów umożliwiających prowadzenie działalności profilaktycznej i naprawczej.

8.  Współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi w sferze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii i innych uzależnień.

9. Udział w posiedzeniach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

10.  Koordynowanie działalności zespołów Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

11. Współpraca z Izbą Wytrzeźwień w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

12. Prowadzenie ewidencji osób uzależnionych.

13. Zakładanie akt zgłoszonych do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

14. Przygotowywanie pełnej dokumentacji niezbędnej do wydania opinii przez biegłego w przedmiocie uzależnienia.

15. Przygotowywanie wniosków do sądu w celu wszczęcia postępowania o orzeczeniu obowiązku leczenia.

16. Przygotowywanie dokumentów niezbędnych do wydania przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Miejskiej, o których mowa w art. 12 ust. 1i 2  ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

17. Sporządzanie sprawozdań, raportów z działalności w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

18. Organizowanie i koordynowanie prac w zakresie profilaktycznej działalności informacyjnej  i edukacyjnej na temat innych zjawisk patologii społecznej w mieście.

19. Przygotowywanie ogólno miejskich akcji o charakterze profilaktyczno - edukacyjnym we współpracy z wydziałami i jednostkami Urzędu oraz innymi organizacjami zajmującymi się tą problematyką.

20. Wdrażanie i propagowanie regionalnych, ogólnopolskich kampanii edukacyjnych dot. choroby alkoholowej, przemocy w rodzinie oraz innych zjawisk patologicznych.

21. Realizacja zadań z zakresu problematyki alkoholowej oraz innych zjawisk patologii społecznej w myśl założeń zawartych w Narodowym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii.

22. Współpraca z Ministrem Zdrowia, Urzędem Marszałkowskim, Śląskim Urzędem Wojewódzkim.

23. Przygotowywanie i przeprowadzanie konkursów ofert na realizację zadań własnych gminy zleconych do wykonania organizacjom pozarządowym i innym podmiotom w obszarze przeciwdziałania patologiom społecznym i uzależnieniom.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Siedziba: ul. Adamieckiego 13 pok. 6,
(budynek Przychodni "MERKURY" wejście z boku od strony garaży)
tel. (032) 262 97 02    

Podania do komisji o objęcie leczeniem odwykowym osoby nadużywajacej alkoholu można składać w dniu posiedzenia Komisji tj.
w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 17.00

lub od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30
w Referacie Profilaktyki Uzależnień (ul. Graniczna 21- budynek Centrum Administracyjnego, II piętro pok. 211)

tel. (032) 262 61 43
Punkt Konsultacyjno- Informacyjny Siedziba: ul. Adamieckiego 13
(budynek Przychodni "MERKURY" wejście z boku od strony garaży)

tel.  (032) 262 97 02      

Punkt jest czynny w godz. 16.00- 18.00
środa: porad udziela radca prawny
czwartek: porad udziela psycholog
piątek: porad udziela kurator społeczny lub członek Klubu Abstynentów BLOK

WSZYSTKIE PORADY SĄ BEZPŁATNE!
Punkt ds. Uzależnień od Narkotyków Siedziba: ul. Adamieckiego 13 pok. 6
(budynek Przychodni "MERKURY" wejście z boku od strony garaży)

tel.  (032) 262 97 02      

Punkt jest czynny w każdy poniedziałek w godz. 11.00- 18.00 pok.6
Porad udzielają certyfikowani specjaliści terapii uzależnień od narkotyków.
WSZYSTKIE PORADY SĄ BEZPŁATNE!
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2009-04-22 14:26:59
Data utworzenia 2003-07-15
Data udostępnienia 2003-07-16 11:22:46
Osoba odpowiedzialna Zdzisława Krygier
Udostępnił Magdalena Chojnacka