Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Data złożenia petycji 2023-06-15
Przewidywany termin rozpatrzenia petycji 2023-09-15
Sposób załatwienia petycji Zawiadomienie o sposobie załatwienia petycji

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach
(t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 870), po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, informuję, że Gmina Dąbrowa Górnicza nie przychyla się do wniosku o przejęcie działek zajętych drogą dojazdową do posesji.

Uzasadnienie

Przedmiotem petycji jest przejęcie przez Gminę prawa własności nieruchomości oznaczonych numerami geodezyjnymi 3753, 3752 oraz 3754, obręb Dąbrowa Górnicza II. Działki te tworzą drogę wewnętrzną, zapewniającą dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Św. Antoniego. Stanowią one własność prywatną. Droga jest zaniedbana, w złym stanie utrudniającym poruszanie się i dojazd pojazdów służb miejskich. W związku z brakiem możliwości kontaktu z właścicielami ww. drogi dojazdowej oraz niepodejmowaniem z ich strony działań w celu utrzymania jej w odpowiednim stanie, wnoszący petycję zwrócili się do Prezydenta o rozważenie przejęcia działek przez Gminę.
Odpowiadając na wniesioną petycję informuję, że zasady regulacji stanu prawnego gruntów zajętych pod ciągi komunikacyjne zależą od statusu drogi. Przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych wyróżniają dwa typy dróg: publiczne i wewnętrzne. Drogami publicznymi są te ciągi komunikacyjne, które spełniają określone prawem warunki techniczne oraz zostały zaliczone do poszczególnych kategorii (gminna, powiatowa, wojewódzka, krajowa) uchwałami organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (rada gminy, powiatu, sejmik województwa) lub rozporządzeniem ministra właściwego ds. transportu (dot. dróg krajowych). Ze względu na pełnioną rolę, drogi publiczne są zarządzane przez właściwe organy administracji publicznej, a grunty na których się znajdują podlegają regulacji w trybie administracyjnym (poprzez wydanie przez właściwy organ decyzji ustalającej własność gruntu) bądź cywilnoprawnej (umowa między Skarbem Państwa bądź jednostką samorządu terytorialnego oraz dotychczasowym właścicielem działki). Z uwagi na powierzenie organom administracji zarządu drogami publicznymi, są one obowiązane regulować stan prawny działek nimi zajętych. Odmiennie wygląda kwestia zarządu dróg wewnętrznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, są nimi drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych. Ich budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i oznakowanie należy do właściciela terenu, na którym się znajdują lub jego zarządcy (gdy jest ustanowiony). Drogi wewnętrzne mogą być zarządzane przez organy administracji publicznej albo podmioty prywatne (np. współwłaścicieli drogi dojazdowej do posesji mieszkalnych). W ich przypadku przepisy nie nakładają na jednostki samorządu terytorialnego obowiązku regulacji stanu prawnego działek. Ewentualne przejęcie tych nieruchomości zależy od okoliczności konkretnej sprawy, roli drogi w układzie komunikacyjnym itd.
Własność drogi wiąże się z określonymi obowiązkami po stronie jej zarządcy. Przejęcie wskazanej w petycji drogi wiązałoby się z koniecznością poniesienia przez Gminę wydatków z tytułu regulacji stanu prawnego gruntu, jej remontu, bieżącego utrzymywania w kolejnych latach, wykonywania napraw interwencyjnych. Przedmiotowe działki zagospodarowane są drogą dojazdową do znajdujących się przy ul. Św. Antoniego nieruchomości mieszkalnych. Droga ta nie została zaliczona uchwałą Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej do żadnej z kategorii dróg publicznych. Tym samym jest drogą wewnętrzną. Wskazane w petycji przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych dotyczą wydzielania gruntów pod drogi publiczne, nie wewnętrzne. Położenie przedmiotowej drogi wskazuje, że jedyną pełnioną funkcją jest obsługa komunikacyjna znajdujących się tam posesji prywatnych. Droga ta nie pełni roli łącznika między innymi drogami, ma charakter lokalny. Tym samym jej rola w układzie komunikacyjnym miasta jest znikoma. Wskazane w petycji problemy z dojazdem większych pojazdów (Straż Pożarna, ALBA) wynikają nie tylko z zaniedbania stanu drogi przez jej właścicieli, ale także zagospodarowania terenów sąsiednich. Po obu stronach drogi znajdują się posesje prywatne. Umiejscowienie ich ogrodzeń przekłada się na faktyczną szerokość drogi, a tym samym ograniczoną możliwość przejazdu. Ponadto przy drodze ustawione są słupy oświetleniowe. W celu poszerzenia drogi (i poprawienia jej przejezdności) niezbędne byłoby przesunięcie ogrodzeń. Czynnikami ograniczającymi możliwość wjazdu w przedmiotową drogę są także nisko biegnące rury ciepłownicze oraz usytuowanie w bliskiej odległości budynków nr 98 i 104. Przejęcie przez Gminę wskazanych w petycji działek nie zmieniłoby istniejącej w tym zakresie sytuacji.
W związku z powyższym, po przeanalizowaniu wniesionej petycji, Gmina Dąbrowa Górnicza nie przychyla się do wniosku o przejęcie prawa własności działek o numerach geodezyjnych 3753, 3752 oraz 3754.
Numer petycji RP.6.2023
Osoba odpowiedzialna Arkadiusz Grządziel
Data utworzenia 2023-06-22
Udostępnił Anna Psuj
Data udostępnienia 2023-06-22 11:48:42
Data ost. zmiany 2023-08-24 16:12:38